Zapalenie ucha u dziecka – objawy


Jakie są objawy zapalenia ucha u dziecka? Pamiętaj, że nie zawsze kiedy w uchu pojawia się ból, jest to oznaka choroby, czyli zapalenia ucha. Zdarza się, że dziecko odczuwa ból w uszach z powodu przewiania, przemarznięcia czy w momencie, kiedy podczas kąpieli do ucha dostała się woda. Jeśli ból trwa dłużej, to znaczy minimum dwie godziny, może być to pierwszy objaw zapalenia ucha. W tym przypadku, z pewnością pojawi się także gorączka. Gorączka pojawia się często przed bólem samego ucha. Kolejne objawy, jakie mogą świadczyć o tym, że dziecko cierpi na zapalenie ucha, to brak apetytu a także rozdrażnienie.
Brak apetytu

Brak apetytu pojawia się u dzieci często wraz z gorączką. W przypadku zapalenia ucha, może występować u dziecka również biegunka lub wymioty. Kilka różnych od siebie objawów nakłada się wówczas na siebie. Zapalenie ucha, to choroba przy której często pojawia się wydzielina przypominająca ropę, która sączy się z ucha dziecka. To efekt bakterii, które powodują obrzęk błon w uchu. Kiedy błony są za bardzo napięte, wówczas pękają, a co za tym idzie pojawia się ból i wydzielina w postaci ropy.

Tak więc jeśli Twoje dziecko skarży się na ból w uszach, mówi że coś mu w uszach przeszkadza, ma do tego gorączkę, a w uszach zaczyna pojawiać się ropa, mamy prawdopodobnie do czynienia z zapaleniem ucha. Jeśli podejrzewasz tę chorobę, zgłoś się z dzieckiem do lekarza pediatry. Nie próbuj leczyć zapalenia ucha na własną rękę. Absolutnie nie przecieraj wacikiem, nie myj wodą uszu malucha, bo możesz mu tym jedynie nieświadomie zaszkodzić.
Szkarlatyna u dziecka – objawy

Szkarlatyna, to inaczej płonica. Jest chorobą, która pojawia się najczęściej w wieku dziecięcym, między trzecim a siódmym rokiem życia. To groźna choroba, której nie wolno absolutnie lekceważyć. Jeśli wybierzemy się z dzieckiem do lekarza i będziemy podawać odpowiednie leki, nic złego się nie stanie. Jednak szkarlatyna absolutnie nie może być lekceważona. Pierwszy objaw od zakażenia, to wysoka temperatura. Może wynosić nawet czterdzieści stopni Celsjusza, pojawia się między drugim a piątym dniem od zakażenia. Kolejne objawy to ból brzucha oraz wymioty. U dziecka pojawia się także ból gardła, podobny do tego podczas grypy.

Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest pojawiający się na języku dziecka biały nalot. Wygląda to tak, jakby na skórze na języku rozmazana była mąka albo cukier puder. Po kilku dniach, biały nalot staje się szkarłatny. Nalot na języku, to także objaw anginy. Jednak w przypadku anginy, nalot na języku nie zmienia zazwyczaj koloru. Podczas szkarlatyny dodatkowo pojawić się może drobna wysypka, która pojawia się na twarzy, potem na szyi, dalej na całym ciele.
Po wysypce

Po wysypce, w miejscach gdzie ona występowała, zaczyna pojawiać się łuszczenie skóry. Skóra odpada grubymi płatami, przypomina to nieco łupież. Najbardziej intensywne łuszczenie się skóry występuje na dłoniach oraz na stopach. Szkarlatyny nie należy pozostawiać bez leczenia, ponieważ nieleczona może obejmować także układ krążenia, co jest groźne dla serca. Na szkarlatynę nie ma opracowanej szczepionki, jednak są skuteczne i dość szybko działające antybiotyki. Jeśli dziecko choruje na szkarlatynę, najważniejsze jest szybkie wdrożenie leków, które przepisze pediatra.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *