Spis treści
By intermedialna | czw., 07/15/2021 - 13:24
 Feng shui przedmiotów i nie tylko

 Feng shui, to wywodząca się z Chin praktyka planowania ułożenia przedmiotów (i nie tylko) w taki sposób aby osiągnąć zgodność ze środowiskiem naturalnym. Feng shui oznacza dosłownie „wiatr i woda”. W starożytnych Chinach, według zasad feng shui planowało się miasta i wsie, aby budynki rozplanowane były w taki sposób, aby osiągnąć równowagę, która pomaga funkcjonować w zgodzie z naturą.

Chińczycy wierzyli, że odpowiednie ułożenie budynków i przedmiotów wokół, chroni ich przed wpływem złych duchów. Wiatr to coś, czego nie można zobaczyć. Wody za kolei nie można uchwycić. Zasady feng shui to życiowa siła, będąca niewidzialną i nieuchwytną.

Podstawa planowania, to siatka bagua, będąca oktagonem podzielonym na osiem równych części.

Każda z tych części przedstawia inną dziedzinę życia: karierę, rodzinę i zdrowie, wiedzę, sławę, bogactwo, małżeństwo, pomocnych ludzi i dzieci. Pierwszą najważniejszą zasadą jest zasada yin i yang - „zacieniona i nasłoneczniona strona wzgórza”. Yin to żeńska zasada natury (uznawana za bierną i słabą) yang to zasada męska (aktywna i silna).

Według koncepcji yin i yang obie strony dążą do siebie nawzajem.

Druga zasada, to zasada pięciu żywiołów, czyli drzewa, ognia, wody, metalu i ziemi. Planowanie według tych zasad polega na tym, aby wszystko co nas otacza, zachowywało swoją naturalną harmonię.

Wierzy się, że dzięki temu natura rozumowana jako wszechświat, który nas otacza ma na nas pozytywny wpływ. Zachwianie harmonii może powodować rozstrój, który może mieć negatywny wpływ na nasze życie, na nasze zdrowie, decyzje jakie podejmujemy, nasze samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości, szczęścia. Nawet najprostsze przedmioty, które nie mają specjalnego znaczenia dla nas, ułożone w niewłaściwy sposób według feng shui mogą mieć na nas negatywny wpływ.

Feng shui nadal jest popularne i często wykorzystywane przez osoby, które wierzą w moc natury.

Pokój dla Twojego dziecka to miejsce, w którym nie tylko będzie spędzało większość swojego czasu. To również strefa, w której będzie uczyło się samodzielności. To jego własne, prywatne miejsce, o które dziecko będzie dbało i w którym powinno czuć się komfortowo.

Można spotkać wiele książek, stron internetowych i pism, które opowiadają i wskazują nam, jak wykorzystywać zasady yin i yang oraz zasadę pięciu żywiołów, to urządzania miejsc w których funkcjonujemy na co dzień.

Dom urządzony zgodnie z zasadami feng shui 

Jako przykład tego, na czym polega urządzanie domu według zasad feng shui, podamy urządzenie sypialni. Feng shui, czyli wywodząca się ze starożytnych Chin zasada ułożenia otaczającego nas świata, zakłada że odpowiednia kompozycja tego, co mamy wokół siebie, może mieć wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i szczęście, powodzenie w życiu.

Prawidłowy sen ma duży wpływ na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób funkcjonujemy w ciągu dnia. Organizacja sypialni według feng shui ma zatem kluczowe znaczenie. Sypialnia powinna być zorganizowana w taki sposób, aby to właśnie sen był w niej najważniejszy.

Salon jest towarzyskim centrum twojego domu. Cała rodzina spędza w nim bardzo dużo czasu. Funkcje, jakie w mieszkaniu spełnia salon zależą przede wszystkim od wielkości naszego mieszkania.

Każde pomieszczenie ma swoje przeznaczenie i nie należy tego mieszać i zakłócać. Urządzenia elektryczne (radio, telewizor i tak dalej) według osób zajmujących się feng shui, emitują smog elektromagnetyczny nawet, kiedy są wyłączone.

Powinnyśmy ich zatem unikać, jeśli to możliwe, w naszych sypialniach.

Nie należy również łączyć miejsca snu z miejscem pracy, ponieważ wówczas żadna z tych czynności nie może odbywać się całkowicie pomyślnie. Istotne jest łóżko samo w sobie i jego ustawienie. Łóżko i jego materac oraz pościel w jakiej śpimy, powinny być wykonane z naturalnych materiałów.

Jego kształt powinien być jak najbardziej przyjazny (czyli bez kantów i ostrych krawędzi). Najlepsze będzie łóżko z wezgłowiem o kształcie łuku, wykonane z drewna. Materac nie powinien leżeć na ziemi, pod łóżkiem powinna znajdować się wolna przestrzeń.

Jeśli śpimy wspólnie z partnerem to nie należy dzielić materaca na pół (kupować dwóch osobnych). Wierzy się, że jeden duży materac scala związek, natomiast dzielenie łóżka na dwoje, może prowadzić do rozpadu związku. Łóżko powinno być skierowane głową do ściany z możliwością wejścia do niego z trzech stron.

Nie ustawiamy łóżka tak, aby leżeć nogami w stronę drzwi to kojarzy się ze śmiercią. Nie należy spać w miejscu, gdzie przebiegają w ścianach rury wodociągowe, transformatory, rozdzielnie elektryczne. W sypialni nie powinno się umieszczać roślin o ostrych liściach za to dobrze sprawdzi się paproć lub geranium.

Kolorystyka sypialni powinna być ustalona według kierunku geograficznego, w jakim jest ustalona.

W zależności od położenia pokoju i jego okien dobieramy odpowiedni kolor. Jako dodatki możemy wybrać szereg figur, które mają swoje konkretne według feng shui pozytywne działanie na nasze samopoczucie i powodzenie w życiu.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.