Spis treści
By intermedialna | ndz., 02/20/2022 - 13:05
 Zdjęcie autorstwa Aleksandr Slobodianyk z Pexels

Jesienią i zimą na oknach mieszkań i domów pojawia się woda – małe krople powodują, że szyby są zaparowane. Jakie są tego przyczyny i jak skutecznie walczyć z zaparowanymi oknami? Zaparowane szyby są najczęściej efektem niefortunnego montażu okna lub jego wady.

Takie okna nie będą podlegały reklamacji. Nie uzyskamy nic ani zgłaszając się do instalatora, ani producenta. Do firmy lub samego montera możemy wadę zgłosić, jeśli wilgoć zauważymy miejscowo, gdy plamy wystąpią na wewnętrznych powierzchniach okiennych szpalt (zimą pojawi się szron). To skutek powstawania mostków termicznych, zaś te są efektem niedobrej izolacji ścian i okien (kiedy warstwa izolacyjna zostaje uszkodzona lub przerwana).

Parowanie szyb a temperatura w pomieszczeniu.

Parowanie szyb wiąże się z różnicami temperatur w wewnątrz i na zewnątrz i jest to naturalne zjawisko. Sami przyczyniamy się do powstawania pary, gotując, prasując czy piorąc. Większa ilość wilgoci powinna być odprowadzana na zewnątrz – winnym przypadku para wodna się skondensuje i skropli na szybach. Kondensacja na szybach występuje, gdy wilgotność w pomieszczeniu przekracza aż 60% przy różnicach temperatur na zewnątrz i w środku wynoszącej 20 stopni. Wilgotność we wnętrzu ma zły wpływ na nasze zdrowie i nasz dom.

Ryzykiem wysokiego poziomu wilgotności jest powstawanie nieprzyjemnego zapachu lub pleśni wokół okien, ataki migreny i poważne choroby dróg oddechowych, a także rozkojarzenie domowników i zmniejszenie koncentracji. Aby uniknąć efektu zaparowanych okien, należy zainstalować sprawny system wentylacyjny. Najpopularniejsza dziś jest wentylacja grawitacyjna.

Zalecana wilgotność w pomieszczeniach.

Zalecana wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić 40-50%. Na przeszkodzie wentylacji stoi dobra izolacja okien i ścian. Nasze lokum – mieszkania i domu – jest zazwyczaj dokładnie izolowane, a zbyt szczelne okna nie dają powietrzu wejść do mieszkania. Skuteczne będzie z pewnością wietrzenie pomieszczeń, jednak takie działanie nie jest zbyt komfortowe i dla naszego zdrowia i dla naszej kieszeni (kwestie ogrzewania). Możemy jednak polepszyć działanie wentylacji grawitacyjnej, wyposażając nasze okna w nawiewniki. Dzięki temu nie będziemy musieli wietrzyć domu, otwierając ona na oścież i wywołując przeciągi. Warto też zainstalować grzejnik pod oknem.

Zazwyczaj nie zadajemy sobie pytania, dlaczego grzejniki instaluje się właśnie pod oknami. Chodzi oczywiście o dobrą cyrkulację powietrza, czyli – grzejniki montujemy na najzimniejszych (okiennych) ścianach. Kolejnym problemem może być okno dachowe, gdzie może pojawić się para wodna. Powstała para wodna powinna być odprowadzana na zewnątrz najlepiej przez kratkę wentylacyjną. Innym rozwiązaniem może być wentylacja nawiewowo-wywiewna. Zapewni ona doskonałą filtrację powietrza, usunie złe zapachy, zlikwiduje wilgoć, zapewni stały odpływ świeżego powietrza oraz wyeliminuje przeciągi. Aby wentylacja działała nienagannie, drzwi i okna powinny być szczelne i nie posiadać dodatkowych kanałów wentylacji, np. nawiewników. Do mycia okien kupuj sprawdzone płyny.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.