Spis treści
By intermedialna | pon., 11/15/2021 - 09:21
Samodzielne wykonanie izolacji fundamentów? Jak ważna jest izolacja fundamentów domu

W wielu, mających kilkanaście czy kilkadziesiąt lat domach, zachodzi konieczność ponownego wykonania izolacji fundamentów. Często spowodowanie jest to pojawieniem się wilgoci w piwnicach lub pomieszczeniach niższej kondygnacji budynku.

Samodzielne wykonanie izolacji fundamentów?

Wykonanie takiego ocieplenia można wykonać całkowicie samodzielnie, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Najważniejsze jest odkopywanie fundamentów fragmentami. W przypadku bowiem nawet niewielkiego budynku zachodzi niebezpieczeństwo, iż odkopany cały fundament doprowadziłby do zjawiska wypierania gruntu spod domu i jego (domu) nierównego osadzania.

Doprowadziłoby to do pękania ścian i zapewne bardzo poważnych kłopotów z całym budynkiem.

Kiedy przychodzi czas na inwestycje w dom i jego remont musimy dokładnie przeanalizować zagadnienia związane z pojawiającą się wilgocią w domu podciąganą kapilarnie.

Odkopywanie fundamentów?

Odkopując fundamenty fragmentami pamiętać należy, aby nigdy nie kopać poniżej ławy fundamentowej. Jest to to najniższa część fundamentu, na której stawiane są mury. Jej cechą jest bezpośrednie przekazywanie ciężaru całego domu na grunt.

Odkopanie więc jej mogłoby doprowadzić do utraty tej właściwości ławy fundamentowej i naruszenia konstrukcji budynku.

Istotne jest także dokonanie przed rozpoczęciem prac podziału całości fundamentów na odcinki do około 2 metrów. Najważniejsze na tym etapie prac będzie stosowanie naprzemiennej metody odkopywania fundamentów i przykrywania warstwą izolacyjną stosując kilkunastocentymetrowe zakładki z każdej strony.

Jak zabezpieczyć fundament przed odkopywaniem

W trakcie prac należy odkopywać je zachowując zasadę odkopania jednego fragmentu, zaizolowanie go, pozostawienie następnego fragmentu nienaruszonego, odkopanie trzeciego, zaizolowanie go i zakopanie, zostawienie kolejnego nietkniętego. W ten sposób zabezpieczymy się przed odkopaniem zbyt dużego fragmentu naraz.

Najłatwiej izolacje budynku wykonać stosując izolację pionową. Najprościej rzecz ujmując jest to izolacja zabezpieczająca fundament domu przed wodą z zewnętrznej strony i ma tworzyć warstwę między fundamentem a otaczającym go gruntem (izolacja pozioma powinna być ułożona na ławie fundamentowej i zabezpieczać przed podchodzeniem wilgoci od spodu budynku w górę).

Izolacja pionowa fundamentu

Izolacje pionowe wykonuje się zazwyczaj z papy modyfikowanej przystosowanej do warunków jakie panują w gruncie, lub folii polietylenowej ( wykonuje się także takie folie z PCW). Można inwestować w remont domu lub jego izolacje  i finansować go z kredytu.

Istnieją także inne, znacznie jednak droższe metody hydroizolacji domu oparte o zastosowanie specjalistycznych zapraw mineralnych, bitumicznych, czy polimerowych.

Przy wykonaniu izolacji przed wilgocią i wodą warto dodatkowo zabezpieczyć się przed ucieczką ciepła z domu przez fundament. Umieszczamy w tym celu przed warstwą termoizolacji warstwę ocieplającą ze styropianu (oczywiście zabezpieczamy ją tynkiem).

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.