Spis treści
By intermedialna | wt., 07/20/2021 - 06:38
ciąza i praca

Jesteś w ciąży lub planujesz powiększenie rodziny, jednak nie jesteś pewna, jakie przywileje przysługują kobietom spodziewającym się dziecka w miejscu pracy? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się wszystkich istotnych kwestii. Wszelkie przywileje związane z ciążą będą Ci przysługiwały, jeśli jesteś zatrudniona poprzez umowę o pracę.

Umowa o dzieło lub zlecenia, a także praca na własny rachunek (i prowadzenie działalności gospodarczej) niestety nie kwalifikują Cię do otrzymania przywilejów.

Po pierwsze, poinformuj swojego pracodawcę, że spodziewasz się dziecka, dokumentując to zaświadczeniem pobranym od lekarza.

Zaświadczenie może być wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, niekoniecznie lekarza ginekologa.

Zwolnienie z pracy w czasie ciąży.

Najistotniejszy przywilej kobiety ciężarnej, to fakt że nie może ona zostać zwolniona z pracy. Pracodawca nie ma prawa rozwiązać z Tobą umowy czy wręczyć Ci wypowiedzenia, jeśli spodziewasz się dziecka.

Wyjątkiem jest ogłoszenie upadłości czy likwidacja zakładu, jednak termin rozwiązania wówczas umowy musi zostać ustalony z zakładową organizacją związkową, wyjątkiem jest także zwolnienie dyscyplinarne (zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić na to zgodę).

Naruszenie praw i obowiązków pracodawcy wobec kobiety w ciąży

Dotyczy to szczególnych przypadków naruszenia obowiązków pracowniczych lub popełnienia przestępstwa.

Jeśli zwolniłaś się sama, jednak nie wiedziałaś wówczas o swoim stanie, masz prawo uchylić się od swojego oświadczenia (zakłada się wówczas, że popełniłaś błąd). Umowy o pracę na okres próbny ulegają przedłużeniu do dnia porodu.

Kiedy jesteś w ciąży, pracodawca nie ma również prawa wypowiedzieć Ci dotychczasowych warunków pracy, zmniejszyć Twojej pensji, przenieść Cię na inne stanowisko. Jeśli Twój pracodawca zmuszony jest do zmiany Twojego stanowiska pracy z różnych względów, przysługuje Ci wyrównanie, dzięki któremu Twoja pensja pozostanie w dotychczasowej wysokości.

Czego nie można zlecać kobiecie w ciąży?

Pracodawca nie może zlecać Ci nadliczbowych godzin pracy, nakładać obowiązku pracy w godzinach od 21:00-07:00, nawet jeśli dotychczas w takich właśnie godzinach pracowałaś.

Dodatkowo, nie możesz zostać wysyłana w delegacje poza stałe miejsce pracy.

Nie powinna odstraszyć Cię również konieczność uczęszczania na regularne badania w okresie ciąży, ponieważ pracodawca ma obowiązek zwolnić Cię na badania, nawet jeśli miałyby trwać kilka dni z rzędu.

Obowiązki pracodawcy względem kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży również w pracy ma swoje przywileje, a pracodawca ma wobec niej swoje obowiązki. Część z nich możemy uznać za pewnego rodzaju narzucone przez prawo zakazy.

Pracodawca nie ma prawa zwolnić Cię, jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę.

Wyjątek stanowi jedynie upadłość zakładu lub jego likwidacja, a także zwolnienie dyscyplinarne (jeśli popełniłaś przestępstwo lub w rażący sposób naruszyłaś obowiązki pracownicze, jednak na tego typu zwolnienie musi wyrazić związek zawodowy).

Niestety podobne zasady nie obowiązują w przypadku umowy o dzieło lub umów typu zlecenia. Możesz domagać się od pracodawcy, aby nie wyznaczał Ci nocnych godzin pracy, za które uznaje się czas od 21:00 do 07:00 rano.

Nawet, jeśli do tej pory pracowałaś właśnie w takich godzinach, nie musisz już tego robić, a nawet nie powinnaś, będąc w ciąży. Po porodzie czeka ciebie okres zwany połogiem, bardzo wrażliwym i delikatnym okresem w którym powinnaś dbać o swoją dietę w ciąży ( karmienie dziecka już się zaczęło ).

Delegacja w czasie ciąży

Możesz odmówić pracodawcy delegacji, ponieważ nie ma on prawa wysyłać Cię poza stałe miejsce pracy. Dodatkowo, możesz odmówić nadliczbowych godzin pracy, tak zwanych nadgodzin, będąc w stanie błogosławionym.

Pamiętaj, że wymienione przywileje przysługują Ci, jeśli poinformujesz oficjalnie swojego pracodawcę, że spodziewasz się dziecka.

Oficjalnie oznacza, że powinnaś przedstawić zaświadczenie od lekarza (pierwszego kontaktu lub ginekologa), z którego wynika, że jesteś w ciąży. Do obowiązków pracodawcy wobec kobiety w ciąży należy również obowiązek zwalniania kobiety na zlecone przez lekarza badania, które mają związek z ciążą (często nie możemy zgłosić się na nie poza godzinami pracy, zwłaszcza jeśli pracujemy w godzinach 10:00-18:00).

Za czas Twojej nieobecności, należy Ci się wówczas normalne wynagrodzenie, które obliczane jest jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Szef nie ma prawa odmówić Ci zgody nawet na dalszy wyjazd na badanie, nawet jeśli będą miały miejsce przez kilka dni z rzędu, lub zajmą sumarycznie kilka pełnych dni.

Kara za nie przestrzeganie obowiązków wobec kobiety w ciąży

Nie przestrzeganie wymienionych obowiązków przez pracodawcę może zostać ukarane grzywną w wysokości od tysiąca do nawet trzydziestu tysięcy złotych. Mamy jednak nadzieję, że Twój pracodawca będzie przestrzegał swoich obowiązków i Twoich praw.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.