Spis treści
By intermedialna | pt., 11/26/2021 - 22:59
trawnik, wiosna & lato jesień i zima - nawozy

Przekonanie o tym, że trawnik pięknie wyrośnie nam sam i nie trzeba go niczym nawozić, jest chyba jednym z najbardziej popularnych ogrodniczych stereotypów. Aby nasz trawnik cieszył oko i był prawdziwą dumą ogrodu należy trzymać się kilku żelaznych zasad. Oto kilka pytań, które pozwolą ustalić w jaki sposób powinno się go pielęgnować.

Po pierwsze, czym nawozić trawnik?

Tak naprawdę to jaki nawóz do trawy wybierzemy jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju podłoża. Przy próchniczym podłożu częste nawożenie nie jest konieczne, jak w przypadku podłoża piaszczystego, gdzie ciągła pielęgnacja jest obowiązkiem. Podłoże piaszczyste wymaga nie tylko regularnego nawożenia. Szczególnie latem należy pamiętać o podlewaniu, ponieważ przy tego rodzaju podłożu trawnik najzwyczajniej wyschnie.

Nawożąc trawnik można zastosować nawozy organiczne, jak obornik czy kompost, lub nawozy mineralne. W przypadku nawozu organicznego zaleca się rozprowadzenie go cienką warstwą po koszeniu trawy, a następnie obfite polanie woda.

Tego rodzaju czynność spowoduje, że cząstki nawozu prawidłowo ulokują się w ziemi. Zdecydowanie najpopularniejszą formą nawozów, są jednak nawozy mineralne, które znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy ogrodniczej, najlepiej zdecydować się na gotowe, granulowane lub płynne nawozy mineralne, zawierające azot, fosfor i potas.

Sekretem pięknego, budzącego zachwyt ogrodu, jest nie tylko różnorodność kwiatów i pomysłowość znajdujących się w nim skalniaków. Niemałą rolę odgrywa tu także zadbany i dobrze skoszony trawnik.

jak kosić trawę

Szczególnie istotną rolę w pielęgnacji trawnika ogrywa azot, ponieważ korzystnie wpływa na jego wzrost. Zastosowanie azotu jest konieczne szczególnie wiosną, ponieważ bez jego użycia trawa może zżółknąć. Nawożąc trawę azotem należy jednak uważać, ponieważ zbyt duża jego ilość może doprowadzić do zniszczenia trawnika. W przypadku nawożenia trawnika saletrą amonową 1,5 kg powinno nam wystarczyć na 100 m2.

Azot do nawożenia trawnika wczesnym latem?

Azot jako formę nawozu możemy wykorzystywać jeszcze wczesnym latem. W późniejszym okresie nie powinno się go stosować, ponieważ mógłby niekorzystnie wpłynąć na zimowanie trawy. Jesienią wysiewa się nawozy z przewagą potasu. Potas pomaga w rozwoju korzeni, podnosząc odporność trawy na niekorzystne warunki (takie jak susza, czy mróz). Używanie tego rodzaju nawozu zaleca się raz na kilka lat, ponieważ zachowuje się on na bardzo długi czas w podłożu.

Jak często nawozić trawnik?

Drugim bardzo istotne pytanie to, jak często należy nawozić trawnik? Aby osiągnąć zadowalający efekt powinno się nawozić trawnik od trzech do czterech razy w sezonie. Nawożenie należy rozpocząć już po pierwszym koszeniu. Przypada ono zatem zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Przyjmuje się że po czterech koszeniach należy rozprowadzić nawóz.

Należy też pamiętać aby nie nawozić w czasie suszy, oraz gdy trawnik jest mokry. Nawożenie powinno się natomiast zakończyć do połowy sierpnia. Jeśli będziemy pamiętać o przedstawionych powyższej zasadach, to z pewnością nasz ogród będzie cieszył oko pięknym i zdrowym trawnikiem.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.