Spis treści
By intermedialna | śr., 02/09/2022 - 21:57
System nawadniający do ogrodu Zalety i koszty

Wiele osób posiadających własny ogród zastanawia się, czy warto instalować system nawadniający. Tego rodzaju inwestycja, choć początkowo wymagająca znacznych inwestycji, może przyczynić się do dużych oszczędności. W prawidłowy sposób zainstalowany i zaprojektowany system pozwala zaoszczędzić zużycie wody nawet o pięćdziesiąt procent. Do niewątpliwych jego zalet, należy także komfort, jaki nam zapewnia. Posiadając w ogrodzie system nawadniający, nie musimy się martwić, o wszystkie czynności związane z podlewaniem.

Co więcej, dzięki automatycznej instalacji rośliny uzyskują optymalne warunki do wzrostu, dzięki czemu nasz ogród uzyska zdecydowanie lepszą pielęgnację, niż w przypadku podlewania ręcznego. Praca urządzenia nie jest kłopotliwa dla domowników, ponieważ podlewanie odbywa się rankiem, lub wieczorem, co dodatkowo zapobiega parowaniu wody.

Dzięki systemu nawadniającemu nie tylko oszczędzimy koszt zużycia wody, ale także swój cenny czas, który będziemy mogli poświęcić innym zajęciom. Poznaliśmy już zalety systemu nawadniającego. Warto, więc zapytać ile kosztuje? Cena systemu nawadniającego jest uzależniona od wielkości nawadnianego terenu, rodzaju gleby, wymagań roślinności, ukształtowania terenu, oraz źródła wody.

Koszt nawadniania ogrodu — cena godna inwestycji

Koszt wykonania systemu automatycznego nawadniania w ogrodzie o powierzchni ok. 1000 m2, obejmujący materiały i robociznę, waha się od 10 do 15 tys. zł. Za materiały potrzebne do zainstalowania systemu zapłacimy natomiast około 14 zł/m2. Dla przykładu koszt jednego zraszacza to wydatek rzędu 50 do 70 zł.

Jeśli zdecydujemy się na zakup, to jak założyć system nawadniający?

Na początek rozkładamy wszystkie części systemu w miejscach, gdzie przewidziany jest ich montaż, a następnie łączymy je. Dzięki temu upewnimy się, czy dany system posiada wszystkie elementy. Kolejnym krokiem jest umieszczenie rur w rowach głębokich na 20-40 cm. Każdy zraszacz należy umieścić na żwirze, o 10 cm grubości warstwy.

Następnie układamy na ziemi linie kroplujące i przykrywamy je korą. Możemy też je wkopać na głębokość kilku cm. Kolejnym elementem jest studzienka z zaworami, którą także umieszczamy w żwirze i posypujemy piaskiem. Piasek musi być potem koniecznie zagęszczony. W instalacji konieczne jest prawidłowe wypoziomowanie studzienki. Gdy zainstalujemy wszystkie elementy pozostaje już tylko regulacja zraszaczy, oraz zaprogramowanie sterownika. Przed zakończeniem montażu i zasypaniem rowków z częściami zainstalowanego systemu, dobrze jeszcze upewnić się, czy wszystko działa właściwie. Na koniec pracy zasypane rowki ugniatamy i już możemy cieszyć się domowym nawadnianiem.

Odległości zraszaczy w nawadnianiu systemowym.

Istotne jest także postawienie pytania, jaka odległość powinna być zachowana, przy rozmieszczaniu systemu nawadniającego? Rozmieszczając zraszacze, musimy pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze odległość należy rozplanować w taki sposób, aby woda z jednego zraszacza bezproblemowo sięgała drugiego.

Po drugie. Zraszacze o kącie 90º należy umieścić w rogach ogrodu, natomiast zraszacze o kącie 270º, powinny zostać zainstalowane wzdłuż ogrodzenia. W pozostałych miejscach, które są oddalone od ogrodzenia, przeznaczone są zraszacze o kącie 360º. Dzięki temu cały ogrodowi zapewnimy system nawadniania.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.