Spis treści

Prędzej czy później każdy z nas staje przed koniecznością przeprowadzenia kapitalnego remontu kuchni.

Jest to nie tylko związane ze znacznymi wydatkami wyzwanie, ale też sporych rozmiarów problem logistyczny. Przeprowadzenie tak kompleksowego remontu najlepiej zaplanować ze sporym wyprzedzeniem i z choć krótkim opisem kolejnych etapów prac. Przeprowadzamy go bowiem na lata i pominiecie drobnych szczegółów może doprowadzić do konieczności kolejnego remontu w krótkim czasie.

Podobnie jak na wiele innych wydatków, na remonty decydujemy się głównie w momencie, kiedy mamy do dyspozycji trochę wolnych środków finansowych. Remonty, nawet tylko jednego pomieszczenia, wiążą się ze sporymi kosztami, na które możemy sobie pozwolić jedynie w pewnych sytuacjach. Nie tylko finanse jednak decydują o tym, kiedy rozpoczynamy remont. Musimy mieć trochę wolnego czasu. Po pierwsze, remonty należy zawsze dokładnie rozplanować, ustalając jakich zmian chcemy dokonać.

Aby przeprowadzić go w miarę szybko i dobrze powinniśmy określić zakres prac jakie mamy wykonać w poszczególnych etapach.

Pierwszym etapem będzie określenie czy zachodzi konieczność wymiany rur doprowadzających wodę, czy planujemy inne rozmieszczenie zlewu, zmywarki. Pociągać to będzie za sobą nie tylko konieczność wyprowadzenia nowych ujęć wody, ale też zaprojektowanie odprowadzenia ścieków. Zazwyczaj ścieki odprowadzane są w sposób grawitacyjny, złe ich ułożenie ( np. zbyt mały spadek) może spowodować, iż ścieki będą stawały w rurach, lub się cofały.

Po usługi jakich firm, które proponują nam remonty, sięgamy chętniej? Wolimy wybierać małe firmy, które zajmują się usługami remontowo-budowlanymi, czy wolimy większe przedsiębiorstwa? To zależy głównie od tego, jakie jest nasze nastawienie i jaka jest nasza opinia na temat firm. Dla jednych z nas atrakcyjniejsze są małe firmy, ponieważ wydaje nam się, że takiej mniejszej firmie bardziej będzie zależało na opinii, jaką później będziemy o niej przekazywać innym. Małe firmy również, które zajmują się remontami, są dla nas bardziej atrakcyjne, ponieważ chcą zawsze jak najszybciej wykonać dane zlecenie, bo przecież za chwilę może trafić się kolejne.

Planując wymianę rur powinniśmy także dokonać wyboru między rurami z miedzi, PCV czy innych materiałów. Istotne może być także dodatkowe ich ocieplenie, bądź zakup już z otuliną.

Przeniesienie grzejnika podczas remontu kuchni

Uwzględnić też musimy konieczność przesunięcia grzejnika, lub jego wymianę.

Kolejnym etapem będzie zaplanowanie rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, rozkład kabli i urządzeń, które mają być pod nie podpięte. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie dodatkowych urządzeń mających zabezpieczyć użytkowników przed porażeniem prądem w przypadku nieprawidłowego działania instalacji, czy chroniące urządzenia przed zbyt dużym natężeniem.

Usunięcie starych płytek w kuchni

Następnym koniecznym etapem jest podjęcie decyzji o usunięciu poprzednich płytek, lub tynku, przygotowanie ścian oraz podłogi ( być może konieczne będzie zastosowanie wylewki samopoziomującej). W kosztach winniśmy uwzględnić konieczność wywozu gruzu, podstawienie kontenera przez firmę specjalizującą się w takich usługach.

Układanie płytek w kuchni

Kolejnym, niezwykle istotnym etapem jest wybór odpowiedniego płytkarza, który fachowo i szybko położy nam nasze wymarzone płytki. Często układamy płytki również w salonie, często stosowane są þłytki przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na mały opór cieplny ceramiki i gresu. Czasami warto poczekać na sprawdzonego, doświadczonego fachowca. Na tym etapie nie możemy pozwolić sobie na pośpiech. Złe położenie płytek może spowodować ich odpadanie, wybrzuszanie się, nie wspominając o tym, iż mogą zostać położone nierówno ( co będzie miało szczególne znaczenie przy małych płytkach 10X10 czy mozaikach).

Malowanie i wygładzanie ścian kuchni

Następnym etapem będzie wygładzanie ścian i ich malowanie. Jeżeli mamy w miarę dobry stan ścian mogą wystarczyć jedynie kosmetyczne zmiany. Ostatnim krokiem będzie malowanie ścian.

Następnie wstawiać możemy już meble i urządzenia jakie mają w kuchni się znaleźć.

 

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki
kategoria

reklama

reklama