Spis treści
By intermedialna | pon., 11/15/2021 - 22:07
Wzmocnienie nowego dachu

Przy remontach dachu, szczególnie w starych domach stajemy przed koniecznością oceny wytrzymałości dachu na obciążenie go nowym materiałem. Jeżeli przez lata dach pokryty był blachodachówką, lub blachą trapezową musimy liczyć się z tym, iż nie udźwignie on współcześnie używanych płytek ceramicznych, czy cementowych.

Istotne tutaj będą nie tylko rozstawy elementów dachu, ale też ich stan, ewentualne grzyby, pęknięcia, ubytki.

Rzeczowej oceny dokonać może jedynie specjalista. Jeżeli naprawy dachu miałyby objąć ponad 50 % całości konstrukcji to przestaje taki remont być opłacalny i trzeba wymienić cały dach. Do wymiany dachu często podchodzimy sceptycznie ale przy starszych budynkach jednorodzinnych często jest to jedyna możliwość - czasami trzeba zrobić remont domu.

Wymiana więźby - o czym pamiętać?

Na wymianę więźby dachowej, o czym należy pamiętać należy uzyskać zgodę na budowę wraz z odpowiednim projektem.

W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego jak całkowita rozbiórka istniejącego dachu, naprawa muru oraz wykonanie wszystkich prac od początku z nowych materiałów. W bardziej optymistycznym przypadku, czyli gdy więźbę da się uratować i wzmocnić, możemy podjąć szereg działań.

Zlecenie wymiany więźby dachowej

Najważniejsza kwestia to powierzenie wszelkich prac fachowcom. Nie powinniśmy w konstrukcji nośnej dachu dokonywać żadnych prac samodzielnie.

Jeżeli na elementach więźby mamy ślady grzyba musimy całe takie elementy usunąć, lub wyciąć dane fragmenty i zastąpić je nowymi. Oczywiście całość więźby dachowej w tym przypadku należy pokryć preparatem grzybobójczym. Przez kilka następnym miesięcy warto kontrolować więźbę czy nie ma nawrotu grzyba.

Inaczej musimy postępować w przypadku szkodników atakujących drewno. Może to być kołatek lub spuszczel. Ten drugi jest znacznie groźniejszy.

Musimy pamiętać, że szkodniki pojawiły się w drewnie z larw, które wygryzły sobie drogę z wnętrza drewna a nie są owadami wchodzącymi do drewna.

Jeżeli zatem otworków jest stosunkowo niewiele nie musimy się przejmować, gdyż nie nastąpi dalsze osłabienie struktury drewna (nie będzie bowiem dalszych owadów składających następne jajeczka). Warto jest mimo wszystko zabezpieczyć drewno substancjami przeciwko tym owadom.

Możemy zdecydować się na środki chemiczne używane na powierzchni drewna, lub na wstrzykiwane w strukturę drewna. Może i nie obejdzie się bez finansowania inwestycji z kredytu - ale jak trzeba inwestować to musimy podjąć taką decyzję

Zabezpieczenie możemy przeprowadzić mechanicznie poprzez zestruganie warstwy zaatakowanej (do 2 cm w głąb), lub wymianę (powyżej 2 cm w głąb).

Wzmocnienie nowego dachu

Wzmocnienie dachu możemy przeprowadzić poprzez dołożenie kolejnych krokwi, zastosowanie podpór krokwi, co rozłoży ciężar przypadający na jedną krokiew.

W przypadku pęknięć w krokwiach możemy zastosować deski spinające krokiew i stabilizujące ją. W przypadku łat warto je wymienić w całości i zastosować deski je podpierające. Nasz artykuł przede wszystkim mówi o inwestycji w nowy dach - to decyzja zwykle na całe życie.

Nie bez znaczenia będzie także dokładne przyjrzenie się jętkom i innym elementom konstrukcyjnym dachu.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.