Spis treści
By intermedialna | pon., 11/22/2021 - 16:16
Co to są zakwasy?

Zakwasy po treningu – jak z nimi walczyć. Jak mówi znane nam wszystkim przysłowie: trening czyni mistrza. A co, jeśli trening czyni zakwasy?

A my nie wiemy, skąd się one biorą i jak z nimi walczyć? Trening faktycznie czyni mistrza.

Jeśli chodzi o trening na siłowni lub inny trening sportowy, to chodzi nie tylko o same ćwiczenia, ale i o trening: nauczyć się trenować. Bo wszystkiego trzeba się nauczyć.

Co to są zakwasy?

Zakwasy wzięły swoją nazwę od tego, co wydziela się w naszych mięśniach, jeśli za bardzo intensywnie je wyeksploatujemy.

To kwas mlekowy, którego wydzielanie jest naturalne, jednak jeśli jest go zbyt wiele, gromadzi się on w mięśniach.

Wówczas możemy odczuwać ból po ćwiczeniach bezpośrednio, albo dopiero kolejnego dnia.

Jak uniknąć zakwasów?

Przede wszystkim, należy zaplanować sobie rozsądny trening. Musimy nauczyć się, jak na wysiłek jaki fundujemy naszemu organizmowi, reagują nasze mięśnie i całe ciało.

Intensywność ćwiczeń powinna, a wręcz musi być dobrana i dopasowana do naszych możliwości: do naszej kondycji oraz do stanu, w jakim są nasze mięśnie.

Tak samo, jak nie można próbować podnosić stukilogramowej sztangi, jeśli do tej pory największy podniesiony przez nas ciężar to była dziesięciokilogramowa zgrzewka wody, przekładana z kosza w markecie do bagażniku samochodu, tak samo nie można przesadzać z innymi ćwiczeniami: aerobowymi, interwałowymi, siłowymi.

Trening optymalny, to trening który sprawia że odczuwamy aktywność i wysiłek fizyczny, jednak nie czujemy po nim przesadnego zmęczenia, które później nie daje nam normalnie funkcjonować.

Rozgrzewka a zakwasy

Bardzo ważna jest także rozgrzewka przed treningiem. Czasami zdarza się, że zakwasy pojawiają nam się, kiedy na przykład przebiegliśmy kilkaset metrów do autobusu, który miałby za moment odjechać z przystanku.

Pilates staję się coraz popularniejszą formą ćwiczeń i choć głównie na zajęciu pilatsu przychodzą głównie panie, jest to sport zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

To dlatego, że przebiegliśmy te kilkaset metrów bardzo nagle i bez rozgrzewki. Trening optymalny to taki, gdzie intensywność ćwiczeń jest dostosowana właśnie do nas i gdzie rozgrzewka przed treningiem była naprawdę solidnie wykonana.

Podobnie jak rozgrzewka przed treningiem, działa rozciąganie po treningu. Kiedy nasze mięśnie wykonały przed momentem dość spory dla siebie wysiłek, bardzo dobrze jest je zrelaksować.

Takim relaksem może być na przykład wolny trucht na bieżni, czy nawet spacer z klubu fitness czy siłowni do domu, zamiast jazdy samochodem.

Masaż mięśni a zakwasy

Relaksem dla mięśni jest również wspomniane rozciąganie po treningu oraz masaż. Nie tylko nasze mięśnie, ale cały nasz organizm potrzebuje regeneracji po ćwiczeniach.

Aby nasze ciało dobrze znosiło wysiłek fizyczny, dobrze jest w jego trakcie spożywać napoje izotoniczne, aby nasz organizm się nie odwodnił. Dostarczamy wtedy także korzystnie działających mikro i makroelementów odżywczych.

Nieodpowiednio dobrany strój może przeszkadzać nam podczas uprawiania aktywności fizycznej. Każda z nas, która ćwiczy na siłowni lub uprawia fitness, wie o tym doskonale.

Strój do fitness i na siłownię powinien być wygodny i dopasowany do naszego ciała. Równie istotną kwestią jest materiał, z którego został wykonany strój.

Regeneracja mięśni

Jeśli mimo optymalnie dobranego treningu pojawiają się zakwasy, warto spróbować, jak podziała mleko po ćwiczeniach. U wielu osób wypicie szklanki lub dwóch szklanek mleka po ćwiczeniach sprawia, że zakwasy się nie pojawiają.

A jak złagodzić zakwasy, jeśli już się ich nabawiliśmy? Przede wszystkim, postaw na odpoczynek.

Regeneracja mięśni musi nastąpić, żebyś mógł poczuć się lepiej. W tym celu doskonale sprawdza się gorąca kąpiel na zakwasy.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.