Spis treści
By intermedialna | czw., 10/28/2021 - 12:44
dziecko - poród

Połóg to czas bezpośrednio po porodzie, trwający sześć do ośmiu tygodni od urodzenia dziecka. To szczególny okres w życiu każdej kobiety, kiedy nasz organizm wraca do czasu sprzed ciąży.

Nasz organizm pracuje wówczas szczególnie intensywnie, cofając zmiany, które zaszły w naszym ciele przez dziewięć poprzednich miesięcy.

Co warto wiedzieć o połogu po porodzie i co nie powinno Cię niepokoić, postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Nasz organizm i nasze ciało zmienia się. Połóg dzielimy na dwie fazy, fazę wczesną trwającą około dwóch tygodni od porodu oraz fazę późną, trwającą od dwóch do sześciu lub ośmiu tygodni po urodzeniu dziecka. W pierwszej fazie, pierwszych dwóch tygodniach od porodu, będziesz z pewnością obolała i zmęczona.

Będziesz mogła odczuwać zawroty głowy, mogą zdarzyć się omdlenia. Spowodowane jest to utratą krwi, fizycznym zmęczeniem i wyczerpaniem organizmu lub po prostu głodem (mało która z nas ma siłę i ochotę na jedzenie w okresie bezpośrednio przed porodem, w jego czasie lub po).

Nie zrywaj się więc z łóżka od razu. Może to się źle dla Ciebie skończyć.

Odpocznij, a kiedy nabierzesz odrobinę sił, spróbuj powoli przespacerować się po sali w towarzystwie bliskiej osoby lub poproś o to położną.

Korzystaj z możliwości snu, jeśli to tylko możliwe.

Nie możesz podejmować żadnych dużych wysiłków fizycznych, nie powinnaś nosić ciężkich rzeczy, przemęczać się w jakikolwiek sposób.

Normalnym objawem w czasie połogu będzie dla Ciebie niestety ból krocza, niezależnie czy zostało nacięte czy nie. Nacięcie lub pęknięcie powinno zagoić się po około dziesięciu dniach od porodu.

Jeśli zostały założone szwy, powinny zostać Ci zdjęte w szóstej dobie po porodzie. Możesz zastosować chłodne okłady, które zniwelują nieco ból.

Nie stosuj środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli karmisz dziecko.

Jedyny powód do obaw, to narastający ból w jednym miejscu. Może oznaczać on tworzenie się krwiaka.

Nie bój się zadawać pytań lekarzowi lub położnej. Jeśli odczuwasz wyraźny dyskomfort, powinnaś zapytać o to osobę kompetentną.

Już jakiś czas po porodzie kiedy dziecko będzie odchowane, można myśleć o powrocie do robienia kariery zawodowej.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.