Spis treści
By intermedialna | czw., 01/20/2022 - 23:58
Dieta bogata w żelazo - dla kogo jest taka istotna  Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Dieta bogata w żelazo jest szczególnie istotna w przypadku osób, które cierpią na anemię. Wzbogacanie posiłków w żelazo jest także kluczowym czynnikiem, aby tej anemii się nie nabawić. Niedobór żelaza we krwi prowadzi z czasem do zaniżenia poziomu hemoglobiny, co owocuje niedoborem czerwonych krwinek.

Żelazo, tak istotne dla naszej krwi i naszego zdrowia, zawarte jest głównie w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Wbrew pozorom, lepiej przyswajane przez nasz organizm jest żelazo pochodzenia zwierzęcego. Produkty, które zawierają dużo żelaza pochodzenia zwierzęcego to głównie drób i podroby. Jeśli chodzi o warzywa, są to warzywa strączkowe, brokuły, brukselka, buraki i korzeń pietruszki.

Dużo żelaza zawiera także kasza. Aby żelazo sprawdzało się w naszym organizmie, to znaczy było ono dobrze przyswajane, istotna jest witamina C, którą znajdujemy głównie w owocach cytrusowych i warzywach o nieco kwaśnym smaku. Istotny jest także kwas foliowy, czyli witamina B9.

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, na co dzień możemy szkodzić swojemu zdrowiu na wiele różnych sposobów, których po prostu nie zauważamy. Dopóki jesteśmy zdrowi, nic nam nie dolega, czujemy się dobrze, nie zwracamy uwagi na to, w jaki sposób traktujemy swój organizm.

Sprzyja ona procesom, które regenerują naszą krew.

Jeśli brakuje nam w organizmie żelaza i witaminy B9, możemy czuć się przemęczone, czuć problemy z koncentracją i mieć problemy z zasypianiem.

Najbardziej narażone na niedobór żelaza w organizmie są osoby, które odchudzają się za pomocą wyniszczającej diety. Ograniczają ilość spożywanych kalorii w niewłaściwy sposób, to znaczy zamiast spożywać produkty o niższej kaloryczności, spożywają mniej produktów wysoko kalorycznych. Prowadzi to do wyniszczenia organizmu. Pamiętaj, że żelazo jest niezwykle istotnym elementem diety podczas ciąży oraz podczas okresu dojrzewania, dla dzieci i młodzieży.

Zwracaj uwagę na to, czy Twoja dieta wzbogacona jest o wymienione wcześniej produkty, które zawierają w sobie duże ilości tego niezwykle istotnego dla naszego organizmu składnika odżywczego. Jeżeli mimo wszystko zauważasz u siebie objawy anemii, nie tylko podczas badań krwi ale i na co dzień (problemy z koncentracją, ciągłe zmęczenie) zapytaj w aptece o suplementy diety zawierające żelazo.

Zwłaszcza, jeżeli pracujesz wiele godzin dziennie przed komputerem, przy różnego rodzaju dokumentach, wykonujesz prace głównie biurowe.

Dodaj komentarz

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

popularne

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny

Worki pod oczami, które mają formę opuchlizny lub braku naprężenia skóry, mogą mieć wiele przyczyn. Nie pojawiają się tylko u osób starszych lub tylko po ciężkim dniu w pracy, kiedy dużo czasu spędzamy przed komputerem i nasz wzrok jest intensywnie wykorzystywany. Przyczyny mogą być także inne, worki pod oczami powstają z powodu alergii, z powodu kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, spalinami lub z przemęczenia wspomnianego wcześniej. Zdarza się także, że dziedziczymy je po kimś z rodziny.

Remont mieszkania- co najczęściej zmieniamy w wystroju.

Remont mieszkania wiąże się często z generalną wymianą i odświeżeniem. Ściany, podłogi, sufity- często wymagają wspomnianego odświeżenia. Jak zmienić swoje mieszkanie podążając za kanonami mody? W tym sezonie zdecydowanie królują: minimalizm i styl retro. Jeżeli więc decydujemy się na zmianę kolorów w naszym mieszkanku to proponowanymi kolorami będą: turkus, butelkowa zieleń, błękit, fiolet, ciemny granat. Jako elementy dodatkowe można uznać takie kolory jak pomarańcz i żółć. Takie zestawienia kontrastów dodadzą swoistego uroku i charakteru w każdym wnętrzu.